Mistrovství světa juniorů
Krásné počasí, výborně upravená trať a 260 jezdců. To vše jste mohli vidět v tuto neděli v Jiníně na Mistrovství světa junioru v motokrosu. Naposledy se takováto akce konala na tom samém místě před osmi lety a mohli jste zde vidět jezdce, kteří dnes atakují přední příčky v závodech MS MX1, jako například Desalle, Verbruggen, Frosard nebo třeba Angelo Pellegrini. Motokros se ovšem od té doby hodně zrychlil a osobně jsem se nestačil divit, co všechno dokázali tak malí závodníci na svých 65cc strojích skočit.
Závody se jely ve třech kategoriích podle obsahů a to nejslabší třída 65cc; kde krom dvou závodníku na motorkách značky Cobra jasně převládaly stroje značky KTM, které měli převahu i v ostatních kategoriích; následující třídou o obsahu 85cc a nejsilnější 125cc.
Sobotní den byl čistě kvalifikační, ale i tak byly na trati vidět zajímavé souboje. Nedělní ráno bylo věnování warm-upu a první závod nejslabší skupiny se odehrál v půl 12. Závody se jely po skupinách a každá skupina jela dva závody, takže vítězství v prvním závodě ještě nic neznamenalo a nebyla tak nouze o napínavé souboje až do konce.
V nejslabší třídě zvítězil Američan Tijero, na druhém místě Švéd Nagy a třétí místo obsadil českobudějovický jezdec týmu GlassGo Petr Polák, který ovšem nebyl z českých jezdců v závodě sám. Radim Kraus, který měl závod slušně rozjetý a držel se v čele první tři kola ovšem závod nedokončil.
1. Tijero (USA)
2. Nagy (Švéd.)
3. Polák (ČR)
4. Dankers (Niz.)
5. Šimoda (Jap.)
10. Stehlík (ČR)
Třídu 85cc jasně vyhrál stylem start-cíl američan Sean Cantrell, ovšem obrovský úspěch slavil Jakub Terešák, který startoval z 15. pozice, propadl se až na 20. příčku, ale v závěru závodu se dokázal vyšvihnout na 5. místo a získat tak celkovou bronzovou medaili. Mistrem světa se v této kategorii stal Brit Conrad Mewse.
1. Mewse (V. Brit.)
2. Lawrence (Austr.)
3. Terešák (ČR)
4. Sexton (USA)
5. Meier (Dán.)
V nejsilnější kategorii se Čechům moc nedařilo. Nejdříve se skrz sobotní kvalifikaci vůbec nepropracovali Otto Horák ani Roman Votava a poté doplatil na kolizi ihned po startu Martin Krč, který tuto ztrátu již stáhnout nedokázal a musel se tak spokojit s 20. místem. Boj o první místo byl doopravdy velice napínavý a druhého Francouze Dercourta dělily od první příčky, kterou obsadil Lotyš Jonass, pouhé tři desetiny sekundy. Dobře měl závod rozjetý také Filip Podmol, který jednu chvíli byl i na 10. pozici, ovšem nedokázal odolat nátlaku a skončil jedenáctý. První místo v šampionátu pak obsadil Lotyš Pauls Jonass.
1. Jonass (Lot.)
2. Vlaanderen (Niz.)
3. Dercourt (Fr.)
4. Zaragoza (Šp.)
5. Bonini (It.)
11. F. PODMOL (ČR)
13. KRČ (ČR)
24. J. VONDRÁŠEK (ČR)
V soutěži týmů se ovšem českým barvám dařilo velice dobře a i díky dnešním výkonům, obsadila česká reprezentace krásné druhé místo.
1. USA
2. ČR
3. Španělsko
4. Švédsko
5. Itálie
Celkově se závod velice vydařil a pro diváky to byla pastva pro oči, i díky výborně upravenému areálu, na který bylo před závodem navezeno 300 nákladních aut zeminy pro zpevnění povrchu.
zdroj: prachaticky.denik.cz