Jak se dělá papírový model? Rozhovor s Romanem Hruškou
![](https://griptv.cz/wp-content/uploads/2013/01/lolek.jpg)
Když jsem byl menší, tak jsem si slepoval papírové modely z časopisů jako ABC a takové. Vždy mě hodně zajímalo, jak se takové modely vyrábí a proto jsem udělal malý rozhovor s Romanem Hruškou, který papírové modely vytváří.
Každý z nás zná pouze finální verzi, která je vytištěná v časopise nebo v samostatných sešitech. Jak vlastně se takový model vytváří?
,,V dobách kdy jste si slepoval modely vy, se kreslili ještě ručně. Dnes už je pro tvorbu papírových modelů velkým pomocníkem počítač. Já se zabývám tvorbou kamionů s Dakarskou tématikou. Nejprve si musím sehnat podklady pro daný model. Pak se začne model tvořit pomocí 3D grafiky kde v podstatě postavím virtuální model. Poté, začnu jednotlivé díly modelu rozkládat do placaté podoby. Po tomto rozložení se díly vyexportují do vektorového kreslícího programu, kde dochází k finálním úpravám modelu. Jednotlivé díly se musí otexturovat, označkovat ohybovými značkami, očíslovat, číselně provázat s dalšími díly a dokreslit takzvané chlopně které slouží ke slepení jednotlivých dílů k sobě. Další prací je vytvoření návodných kreseb. K tomu opět poslouží 3D program kde se kresby vygenerují přímo z modelu. No a nakonec musím sepsat psaný návod, kde popisuji jak model postavit a upozorňuji modeláře, kde na ně čeká nějaká “vychytávka“ nebo záludnost. I toto ale není konečná fáze. V takovémto stádiu musím poslat model svému lepičovy, který provede takzvanou betastavbu. Tato stavba je velice důležitá. Modelář objeví případné skryté chyby, nebo upozorní na některé nedostatky. Po dostavení zkušebního modelu se nechá model profesionálně nafotit, aby se dobře prezentoval. Vytvoří se obálka modelu a jde do tisku.“
Model je navržený, vytištěný, pak ho složíte. Jak dlouho trvá postavit model do finální podoby?
,,To záleží na složitosti modelů. Některé mé modely slepíte za 5 večerů a nad některými strávíte 200 hodin.“
Vyděl, jsem fotky z výstav na vašem webu. Mají papírové modely velkou oblibu, nebo už se tak nevyhledávají jako dříve?
,,Papírové modelářství prožívá svou oblibu tak nějak ve vlnách. Jsou roky, kdy se na jedné výstavě sejde až 800 modelů a pak jsou roky, kdy na tu samou výstavu dorazí jenom 200 modelů. I tak si ale myslím, že papírové modelářství se neustále rozvíjí a posouvá dopředu. Modeláři se pořád zdokonalují a tak na smíšených výstavách porážejí papírové modely, modely plastikové.“
Jak jste se dostal k papírovým modelům?
,,No asi jako většina kluků v osmdesátých letech, jsem slepil všechno co v ABC i mimo něj vyšlo. Už na základní škole mě bavila geometrie a tak jsem si čas od času vytvořil i svůj vlastní model. Tato zábava mi vydržela až do puberty, kdy jsem začal mít trochu jiné zájmy. Dlouhá léta jsem o papírařinu nezavadil a ani jsem se o ni nezajímal. Až v roce 2004 když jsem byl se svým synem na mateřské dovolené, jsem si z důvodu spousty volného času řekl, že bych to mohl zase zkusit. V té době se do mé domácnosti dostalo mé první PC a s ním i internet. Tam jsem zjistil, že papírové modelářství pořád žije a tak jsem se do toho pustil. Chtěl jsem si ale vytvářet své vlastí modely, protože nabídka Dakarských kamionů nebyla příliš velká. Svůj první model jsem, nakreslil v obyčejném“windowsáckým“ kreslení. Model se mi celkem povedl a tak jsem se rozhodl, že bych mohl model vytvořit i pro širokou modelářskou veřejnost a tak se v září 2005 objevil na trhu můj první model šestikolové tatry z roku 1988. Od té doby už jsem vytvořil spoustu modelů. Přesně ani nevím kolik. Modely tvořím ve dvou měřítkách. 1:32 a 1:53. Spoustu těchto menších modelů si můžete stáhnout na mém webu a některé vyšli i v časopisu ABC. Za ty složitější ve větším měřítku už si musíte zaplatit pár korun.“ J
Máte nějaký svůj oblíbený model, na který jste opravdu hrdý?
,,Ano mám. Jedná se o model DAF 95 X1 TURBOTWIN se kterým jel Jan De Rooy na Dakaru v roce 1988. To auto bylo tenkrát schopno uhánět až 215-ti kilometrovou rychlostí. Model jsem tvořil několik let. Pro jeho velkou složitost jsem původně zamýšlel model vytvořit jen pro svou radost, ale na přání mnoha příznivců jsem se dokopal k jeho vydání. Na obálce mám dokonce věnování a podpis Jana De Rooye. Model získal ne letošním veletrhu MODEL HOBBY titul “model roku“ Takže toto je model, na který jsem opravdu hrdý.“
Fotogalerie modelu zde: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.415346145192510.98882.338810979512694&type=3
Nebo zde: http://www.spidamodels.cz/index.php/galleries/browse/250
Děkujeme za rozhovor. Webové stránky Spida Models můžete navštívit zde: http://www.spidamodels.cz