DAKAR 2013, TATRA Princezna 69 a posádka s číslem 503
![](https://griptv.cz/wp-content/uploads/2013/01/loprais-tiskovka-foto-4407.jpg)
Jak to všechno začalo…
Je mnoho mýtů a legend o vzniků jednotlivých závodů, zrodu automobilek nebo samotných závodníků. Ovšem málokdo má tak originální příběh jako Thierri Sabine, který se v roce 1977 ztratil na motorce v poušti, kde ůdajně bloudil tři dny. Sabine nejen že přežil, ale zážitky, adrenalinovou jízdu a své dobrodružství z nehostinné pouště se rozhodl sdílet s ostatními a vymyslel Rally Dakar. Vizi závodu pro všechny dotáhl do konce rok poté, první ročník originální a nesmírně náročné rally Paříž -Dakar se tedy jel v roce 1978. Postupem času se s každým ročníkem měnila i trasa. Jen párkrát se jelo do Dakaru přímo z Paříže. V roce 2008 musela být rally z bezpečnostních důvodů v Africe zrušena, přesto se její tradice nepřerušila a jela se v dubnu téhož roku z Maďarska do Rumunska.
Dnes se Rally Dakar odehrává v Jižní Americe, kde jsou podmínky dobré, zejména u místních obyvatel je hrdinsky vnímaný závod velmi populární a státy, jejímiž územími trasa vede, závod podporují. Díky upravené organizaci i trase si závodníci tentokrát sáhli hluboko do kapsy svých sil a prověřili hranici svých schopností více než kdykoliv předtím.
Letošní ročník…
Během závodu se toho hodně odehrálo. Každý účastník v něm zažíval svůj dakarský příběh. Některé z nich byly šťastné, jiné dokonce tragické, přesto následující byl pro tento ročník určitě výjímečný. Ze startu na trať vyjeli čtyři vozy, za jejichž volantem usedli bývalí vojáci, kteří utrpěli v Afghánistánu vážná zranění a museli podstoupit amputaci končetin. Jejich extrémní projekt, měl za cíl zapojit handicapované do nejtěžší rally a zároveň potvrdit hlavní myšlenky Dakaru. A tou jsou fascinující schopnosti lidí a obrovská vůle překonávat všechny překážky.
8570 km nakonec po silnici dojela pouze jedna z těchto čtyř posádek. Matthew O’Hara, muž za volantem Bowler s číslem 445, vysvětluje: „Neměli jsme jediný snadný den v celé rally. Je opravdu neuvěřitelné, že se nám podařilo dostat se až do cíle”. „Když alespoň jeden z našich vozů je v cíli, jsem více než šťastný.“ pokračuje zakladatel projektu Anthony Harris, který rovněž přišel ve válce o levou nohu. „Je to vyvrcholení dvou a půlletého projektu a práce. A dnes jsem zažíval nejkrásnější emoce v posledních třech letech. Chtěli jsme všem ukázat, že navzdory našim znevýhodněním, můžeme konat velké věci a že úspěch závisí především na naší vůli. My jsme díky této snaze a tomu všemu objevili nový fantastický svět: neuvěřitelnou atmosféru bivaku a samozřejmě atmosféru lemující naše cesty, se všemi těmi lidmi, kteří pochopili, proč to děláme a povzbuzovali nás dál! Je to prostě fantastické! Uvědomuji si, že tento příběh zdaleka není u konce …Poselství dakarského závodu je nikdy zapomínat na to, že váš život je vždy před vámi, že je zábavný a úžasný! „
Vyjádření Aleše Lopraise a Karla Lopraise
Rozhovor s Alešem Lopraisem a jeho vyjádření k letošnímu závodu vzniklo ve spolupráci s redaktorem Janem Říhou a se souhlasem Radiožurnálu Českého rozhlasu 1.
Nebýt rodiny a fanoušků, Aleš Loprais by z rallye Dakar odstoupil. Po technických problémech v páté etapě dojel do cíle 35. ročníku na šestém místě. Ovšem i tak může být spokojený. Se starší tatrou, kterou pojmenoval Princezna 69, vybojoval etapové vítězství a patřil po celou dobu soutěže k nejrychlejším kamiónům. Jeden smolný moment ho však vyřadil z boje o celkové prvenství.
Aleši, pocity z právě zakončeného ročníku jsou pro vás asi rozporuplné. Zažil jste etapové vítězství, ale také obrovskou smůlu.
„Musím se dívat jen na ty pozitivní věci: vyhráli jsme etapu, byli jsme v celkovém vedení kamiónů. Princezna jela jako hodinky až do páté etapy, kdy přišel problém s baterií. Kdyby nebyl, tak s přehledem kontrolujeme z popředí kategorii. Tímto způsobem se však na Dakar dívat nedá. Ja pořád opakuji, že pro bramborovou medaili jsme nepřijeli, takže čtvrté místo pro mě znamená nedojet. Takhle to mám prostě nastavené a jiný asi nebudu. Samozřejmě umístění v top 10 nebo top 5 je skvělé, ale mě zajímá jen bedna. Budeme tedy bojovat dál a těšit se na příští ročník.“
Když se díváme do budoucna, nemůžeme opomenout vaši novou tatrovku, která je právě v dílnách. Představte nám ji.
„Opět bude červená. Bude rychlejší, modernější a hlavně lehčí. Letos jsme jeli se zátěží o 500 kilogramů větší a do toho jsme měli o 1000 Nm nižší točivý moment než ostatní kamióny v první desítce. I přesto jsme dokazovali, že se s tím autem dá jet velice rychle.“
Jaký byl nejhorší moment na letošním ročníku?
„Rozhodně ta vadná baterie. Hned jsem volal domů, abych je ujistil, že se nám nic nestalo. Upřímně, byl jsem rozhodnutý, že ze závodu odstoupím, ale podpora rodiny i fanoušků mi pomohla, abych to nedělal. Nakonec jsme se ještě důstojně poprali s konkurencí a získ několika etapových vavřínů je toho důkazem.“
Máte nového belgického navigátora Serge Bruynkense. Byl jste s ním spokojen?
„Určitě. Narovinu mohu říct, že lepšího jsem doposud něměl.“
Ročník 2013 je za námi. Co příští Dakar 2014? Odnesete si do něj nějaká zlepšení pro auto?
„Máme spoustu věcí, které by šly zlepšit. Náš největší problém však je, že jsme malý tým a nemáme za sebou rychlou asistenci v závodě. Na druhou stranu jdeme do toho po hlavě a nebojíme se ničeho. Jednou to prostě musí vyjít,“ uzavírá Loprais.
Jeho strýc, Karel Loprais shrnul průběh Dakaru 2013 takto: „Já si myslím, že to bylo super vystoupení celé posádky. Nebýt té nezaviněné dvouhodinové ztráty, tak to určitě vyhráli. Ale i přes to se nevzávali a bojovali do posledních metrů. Neustále se pohybovali na absolutní špičce a dokonce dokázali i vyhrát etapu. To byla nejlepší odpověď.“
foto by Patrick Semlbauer a Dagmar Scharferová
[nggallery id=325]
Shrnutí etap a průběhu závodu
1. Etapa
Úspěšný vstup do soutěže – TOP 3!
Sobota 5. ledna: Lima – Pisco
Spojovací úsek: 250 km
Rychlostní zkouška: 13 km
Na slavnostní startu se jako první předvedl obhájce vítězství z roku 2012
Gerard de Rooy, následoval ho Eduard Nikolaev na Kamazu a Marcel van Vliet s Manem. Poté už mával na početný dav diváků náš Aleš, Serge a Radim s Tatrou Princeznou 69 a s českou vlajkou. Za nimi nestartovali borci o nic míň věhlasní, zkušení a z pohledu závodu nebezpeční. Z mnoha jmenujme například Hanse Stacey na Ivecu nebo třeba Ayrata Mardeeva s Kamazem.
To, že se musí s číslem 503 počítat a že Aleš je bojovník se potvrdilo hned v první etapě. Od začátku se pohyboval na krásném třetím místě se ztrátou 25 sekund v cíli. Letos byl poprvé použit regulační koeficent, který změní ještě celkové časy a pořadí na startu druhé etapy. Aleš jel opravdu rychle, lze si představit i z toho, že jeho čas 9 minut 11 sekund, by v kategorii mezi automobily stačil na 36. místo! Potvrzuje se fakt, že i se starším vozem, bohatými zkušenostmi a velkým srdcem je možné dosáhnout těch nejlepších výsledků. Zároveň je ale jasné, že to nebude jednoduché. Do jedné minuty a s vteřinovými rozdíly se vešlo hned osm prvních posádek. Jak vždy od první etapy zdůrazňuje ve svých komentářích Karel Loprais, bude potřeba pořádná porce štěstí, jet koncentrovaně svůj vlastní závod a spoustu úsilí všech.
2. etapa
Druhá etapa, druhé místo
Neděle 6. ledna: Pisco – Pisco
Spojovací úsek: 85 km
Rychlostní zkouška: 242 km
Stejný a to velmi dobrý zůstal rovněž výkon našeho pilota Aleše Lopraise a celého osazení trucku InstaForex Loprais Teamu se startovním číslem 503. Dokázali ve velkých, i když dle jeho slov ještě ne největších, dunách jet opět velice rychle a prohánět obhájce prvenství z první etapy De Rooye v Ivecu. V cíli je dělil rozdíl pouhé jedné minuty a jedné sekundy, součet 1+1=2.místo. Naopak novinkou v „top trojce“ je čas jezdce s bohatou soutěžní minulostí Itala Miki Biasiona na Ivecu. Ztráta necelých osmi minut opět jen potvrzuje vyrovnanost jezdců na letošním Dakaru.
3. etapa
Vyrovnaná třetí etapa a stále celkově stříbrní
Pondělí 7. ledna: Pisco – Nazca
Spojovací úsek: 100 km
Rychlostní zkouška: 243 km
Po náročné a zrádné etapě, ve které posádka 503 končí na čtvrté pozici, oceňujeme fakt, že v cíli třetí etapy zůstává Aleš Loprais s Princeznou 69 stále celkově druhý. Jediný, kdo zatím jede rychleji, je holandský jezdec De Rooy na Ivecu. Doposud nenašel ani etapového přemožitele. Čtvrtá pozice, ale ztráta pěti minut jen dokazuje, jak je to v průběžném pořadí vyrovnané. Své zoubky opět vystrčil Nikolaev s Kamazem, který dorazil včera na místě druhém a těsně před Italem Biasionem. Jak smolný může být Dakar potvrzuje Stacey, který ztratil 46 minut a opět se propadl v pořadí.
Aleš etapu zhodnotil: „Nejdůležitější je, že jsme etapu zvládli. Nechtěli jsme udělat chybu, přestože je z toho dnes jen má neoblíbená bramborová medaile. Dělali jsme s Princeznou co to šlo, ale místy si s terénem úplně nerozuměla. Nakonec jsem udělal jednu drobnou chybu na poslední duně před cílem. Nicméně to dobře dopadlo a my naštěstí nezapadli. Z písečného sevření se nám podařilo dostat.“
4. etapa
Po technických problémech, šestí ale zlatí!
Úterý 8. ledna: Nazca – Arequipa
Motorky/Čtyřkolky
Spojovací úsek: 429 km
Rychlostní zkouška: 289 km
Auta/Kamióny
Spojovací úsek: 429 km
Rychlostní zkouška: 288 km
Posádka 503 se výsledkem a šestým místem v etapě dostala do průběžného vedení Dakaru 2013 v kategorii Trucks! Důvodů, jak a proč se to stalo, je hned několik. Etapa byla velmi vyrovnaná, celá špička se vměstnala do rozdílu půl hodiny. Navíc si svou porci smůly vybral zatím bezchybný nizozemec De Rooy, který skončil v etapě až za naším Alešem. Rozdíl jen 56 sekund, přesto však díky němu, Princezna 69 v celkovém pořadí zatím poprvé letos hájí příčku nejvyšší a nejkrásnější.
Aleš upozornil na první technické problémy Princezny 69 a s úsměvem dodal: “Zhruba 100 kilometrů před cílem nám odešlo přední tlumení a proto jsem musel výrazně zvolnit. Měl jsem obavu, ať nezničíme nápravu, nebo neutrhneme kolo. Hladil jsem Princeznu po volantu a říkal jí, ať holka vydrží. Rány v kabině, ale byly hodně nepříjemné a bolí mě z toho záda. Posádka je v pohodě, večer se dáme dohromady a Princezna 69 dostane nové tlumení. Máme, ale před sebou ještě dlouhou spojovačku a pak se na tom začne pracovat.”
5. etapa
Takový je DAKAR a Princezna vypověděla před cílem. Máme první vážné problémy.
Středa 9. ledna: Arequipa – Arica
Motorky/Čtyřkolky
Spojovací úsek: 275 km
Rychlostní zkouška: 136 km
Auta/Kamióny
Spojovací úsek: 337 km
Rychlostní zkouška: 172 km
Těžká etapa se projevila i v navigaci. To ovšem nebyl problém naší posádky. To co jí opravdu způsobilo starosti, byla Princezna 69, která si dost umíněně postavila hlavu 20 km před cílem. Porucha elektriky znamená celkově osmé místo, v etapě propad na 62. místo a ztrátu 1:57:53.
Aleš to vyjadřil slovy: “No bylo to o fous. Málem jsme už ani nevěřili tomu, že se do cíle dostaneme. Dlouho jsme hledali závadu, protože nám na autě odešly baterie, alternátor, ale i pohon 4×4. To může být bohužel na Dakaru klíčové. Navíc auto přestalo chladit a nešlo nastartovat.”
Poděkování za pomoc při řešení situace na trati patří nejprve Marku Spáčiovi a pak také, jak jsme dodatečně zjistili I posádce Monster BMW na Manu.Naštěstí celý team je plný bojovníků a prací přes noc až do rána se závadu podařilo opravit a tak je možné pokračovat v závodě.
Alešovi to den jeho narozenin připomíná smůlu a nehodu v loňském roce, je zklamaný z velké ztráty a má chuť to vzdát. Nakonec přání všeho nejlepší k dnešním narozeninám, podpora rodiny a fanoušků dodává sílu, chuť a rozhoduje se pokračovat v boji na maximum.
6. etapa
Putování Atakamou a naše posádka 503 s Princeznou 69 znovu na špici etapy
Čtvrtek 10. ledna: Arica – Calama
Spojovací úsek: 331 km
Rychlostní zkouška: 454 km
Aleš se s Princeznou a svými spolubojovníky zakousl do Dakaru znovu a pořádně. Na 438 ostrých kilometrech ztratil na vítěze etapy De Rooye pouhých 1:45 minut, většinu závodu se pohyboval před ním a těsně na druhém místě. Skvělý výkon nakonec stačil pouze na čtvrtý nejlepší čas a tolik neoblíbenou bramborovou medaili za prvním De Rooyem, druhým Rusem Karginovem a třetím holandským jezdcem Versluisem. Rozestupy na takové dlouhé a těžké etapě byly minimální. V průběžném hodnocení soutěže je naše 503 na šestém místě se ztrátou 1 hod 51 minut. Každá hodina se pro všechny skládá z minut a vteřin. Dakar pokračuje, je dlouhý a taky zrádný, pro všechny a v každém okamžiku. Každopádně pokračujeme a bojujeme bez ohledu na to, co se v předcházejícím dnu událo.
7. etapa
Další krásný etapový závod a stříbrný výsledek pro posádku 503 i Princeznu 69. V cíli hořely brzdy. Kvůli dojezdům zrušena osmá etapa!
Pátek 11. ledna: Calama – Salta
Motorky/Čtyřkolky
Spojovací úsek: 586 km
Rychlostní zkouška: 220 km
Auta/Kamióny
Spojovací úsek: 534 km
Rychlostní zkouška: 220 km
Nakonec se v jedné z nejvyrovnanějších etap závodu na první příčce objevil znovu De Rooy, ale hned za ním protl cílovou pásku Aleš Loprais se ztrátou jedné minuty a devíti sekund. Členové InstaForex Loprais Teamu v kabině Princezny jeli velmi rychle, ale i v zázemí se rozhodně nenechali odradit ztrátou z páté etapy. Jedeme svůj závod a bojujeme o vítěztví v etapách. Na třetím místě dojeli Karginov (Kamaz), Versluis (MAN) a Biasion (IVECO). V celkovém hodnocení se nic nezměnilo a zůstáváme šestí. Opět jsme ubrali minuty, které mohly ve finále rozhodovat.
8. etapa
Jeď svůj závod / Ride Your Race
Sobota 12. ledna: Salta – San Miguel de Tucumán
Motorky/Čtyřkolky
Spojovací úsek: 247 km
Rychlostní zkouška: 491 km
Auta
Spojovací úsek: 379 km
Rychlostní zkouška: 470 km
Neplánované sobotní volno namísto osmé etapy. Stalo se tak kvůli pozdním dojezdům doprovodných vozidel do bivaku v sedmé etapě a také silnému dešti. Všichni se spojovacím úsekem přesunuli do plánovaného místa osmého odpočinkového dne Tuvcmanu.
Objasnění situace okolo protestu. Rozhovor s komisařem Dakaru.
Vzduchem se šířily křížem krážem zprávy o protestech. Bouře diskusí a emocí se strhla také okolo rozporuplných výroků českých týmu soutěžících na letošním Dakaru. Tato “česká” aféra snad nezastínila krásné výkony všech závodníků, které trvdě vybojovali a dosáhli. Objasnění našeho stanoviska a situace přinesl videozáznam s rozhovorem s komisařem Dakaru. Vyjádření zástupců Bonver Dakar Projektu bylo přislíbeno po návratu z Dakaru.
DEN VOLNA
Neděle 13. ledna
9. etapa
První etapové vítězství!
Pondělí 14. ledna: San Miguel de Tucumán – Córdoba
Motorky/Čtyřkolky/Auta
Spojovací úsek: 259 km
Rychlostní zkouška: 593 km
Kamióny
Spojovací úsek: 406 km
Rychlostní zkouška: 293 km
Po neplánovaném i zaslouženém volnu se dakarská rallye z ostra přehoupla do své druhé poloviny. Rozdílné trasy pro kamiony a ostatní kategorie, náročné a rychlé cesty, skalnatý a kamenitý povrch, takto vypadala devátá trasa. Pořadatelé avizovali, že etapa a profil bude vyhovovat specialistům na ty nejzrádnější a nejnáročnější tratě.O to větší radost nám dnes udělali pánové Aleš, Radim a Serge, tedy naše posádka se startovním číslem 503. Od prvních metrů speciálky bylo jasné, že jsou odpočatí, na waypointech chtějí s Princeznou 69 být mezi těmi nejlepšími a nejlépe první.
Aleš jel naplno, pohyboval se celou dobu na druhé pozici a stahoval sekundy z WP. Zároveň se vyvaroval všech chyb, v posledním měřeném úseku neuvěřitelně ještě zrychlil a v cíli to znamenalo první etapové vítězství. Za našimi skončil holandský jezdec Versluis (Man), třetí příčku obsadil Karginov (Kamaz). Etapa zamotala situaci, pořadí a rozdala znovu jiné karty. Celkově šestá pozice InstaForex Loprais týmu se ani po tomto vítězství bohužel nezměnila, ztráta na vedoucího Nikolaeva byla pořád hodně 1:31:37.
10. etapa
Defekt přerušil vítěznou jízdu v desáté etapě
Úterý 15. ledna: Córdoba – La Rioja
Motorky/Čtyřkolky
Spojovací úsek: 279 km
Rychlostní zkouška: 357 km
Auta/Kamióny
Spojovací úsek: 279 km
Rychlostní zkouška: 353 km
Pánové 503 s Princeznou 69 jeli úchvatnou jízdu, která hned od prvních kilometrů znamenala vzrušení na špici závodu. Na každém mezičase se doslova přetahovali o příčku nejvyšší. Na sedmém i osmém měřeném bodu se jim to povedlo, byli první. V úseku mezi 8. a 9. WP se ozvala rána a po 273 km speciálky musela naše Tatra zastavit kvůli defektu kola. Kluci dělali, co se dalo, a kolo vyměnili velmi rychle. Na devátém měření ztráta byla okolo 7 minut (8. místo) a na desátém měření osm minut (6. místo). Potíže potkaly i další a celkově zdržení znamenalo 7. místo v cíli desáté etapy se ztrátou 5 min 46 sekund na vítěze etapy Rusa Karginova. Nebýt zničené gumy, čekalo by na Aleše zřejmě další etapové vítězství, ale na „kdyby“ se Dakaru nejede. Přesto to byla napínavá krásná etapa a velký závod. Problémy opět postihly De Rooye, který se tak průběžně dostal na 5. místo se ztrátou 1:02:06 a je už jen příčku před naší posádkou 503, která zůstává šestá v celkovém pořadí se ztrátou 1:32:20 na vítězného Nikolaeva, druhého Martina Kolomého (00:32:23) a třetího Mardeeva (00:34:10).
11. etapa
Přerušení 11. etapy a začarovaná Fiambalá
Středa 16. ledna: La Rioja – Fiambalá
Motorky/Čtyřkolky
Spojovací úsek: 262 km
Rychlostní zkouška: 221 km
Auta/Kamióny
Spojovací úsek: 262 km
Rychlostní zkouška: 219 km
Je velmi neobvyklé, aby se ve Fiambale něco nestalo. 11. etapa přerušena po CP1 pro nepřízeň počasí a kvůli bezpečnosti. Přívalové deště a rozvodněná koryta v druhé polovině měřeného úseku znemožnili všem pokračovat v důležitém boji. V případě naší posádky situace nijak nepřispívala k obrovské snaze o snižování ztráty. Soutěžící dlouho stáli na trati a sami nevěděli, co se bude dít dál, jaký úsek a časy se budou počítat nebo jestli etapu zruší úplně. Rozhodnutí sportovních komisařů a ředitele závodu nakonec zaznělo tak, že v 13:50 místního času byl v 11. etapě měřený úsek přerušen na CP 1 kvůli nepřízně počasi a bezpečnosti. Další rozhodnutí se týkalo (za použití článku 38P2 Sportovních předpisu Dakaru) přidělit všem vozidlům, které nepřekročili CP1 čáru před přerušením závodu, čas 1 hodinu 13 minut a 25 sekund.
Nejlepšího času dosáhl na CP1 Gerard de Rooy (celkově jeho 24. etapové vítězství v kariéře), na druhém místě (rozdíl 56 vteřin) naše posádka 503 a znovu bojovná rychlá jízda Aleše Lopraise. Princezna 69 opět nenechala nikoho na pochybách, že chce být viděna na špici. Aleš si byl moc dobře vědom, že pokud chce pomýšlet na lepší umístění, musí jet bez chyb, na hraně a co nejrychleji.
Po této zkrácené etapě jsou v celkovém pořadí na prvních třech místech posádky Kamaz: Nikolaev, Mardeev, Karginov. Po potížích hned na začátku etapy se na čtvrou pozici posouvá Martin Kolomý se ztrátou 58:05, na páté pozici stále De Rooy, který ztrátu včera zajímavě srovnal přesně na 1:00:00. Na šestém místě se ztrátou 1:31:10 pak závodníci Aleš, Radim a Serge s číslem 503, s velký srdcem a vírou.
12. etapa
Etapa plná fandění a poslední úsek ala želva
Čtvrtek 17. ledna: Fiambalá – Copiapó
Spojovací úsek: 396 km
Rychlostní zkouška: 319 km
Souboj na špici závodu byl velký, rozdíly na WP pouze sekundy mezi posádkami, které úřadují v čele závodu. Mezi nimi jednoznačně hlavně v první polovině etapy, opět útočila na vítězství i Princezna 69 a posádka 503. Ani jsme si nevšimli z výsledků, že nastaly problémy s řazením.
Mohutné fandění se sice nakonec nepromítlo do zisku etapového vítězství,„jackpotem“ však mohlo být to, že silou vůle posádka s vážnými problémy do cíle dorazila se ztrátou 4:02 na vítězného Karginova. Celkově nadále šestí a děláme si legraci, jestli Princezna 69 toto místo nechce jen kvůli svému image opustit.
13. etapa
Bronzoví v předposlední etapě
Pátek 18. ledna: Copiapó – La Serena
Spojovací úsek: 294 km
Rychlostní zkouška: 441 km
V předposlední etapě vítězství získal Karginov, pro druhé místo si dojel De Rooye se ztrátou 2:48. Alešovi se dařilo držet tempo i útočit, s výsledným třetím místem (ztrátou 8:04) byl spokojený. V celkovém pořadí se do čela na první tři místa dostávají Rusové, tedy hattrick pro tým Kamaz. Na čtrvtou pozici se prokousal De Rooye, Martin Kolomý pátý, posádka 503 s Princeznou 69 je na šestce. Rozdíl mezi českými závodníky je zhruba 15 minut. I do poslední etapy jedeme “Full Atack!” a těšíme se a závod.
14. etapa
Dakarské putování a dobrodružství končí v Santiagu
Sobota 19. ledna: La Serena – Santiago
Spojovací úsek: 121 km
Rychlostní zkouška: 346 km
Posádka vozu se startovním číslem 503 a Princezna 69 se i v poslední etapě držela mezi nejlepšími a nakonec se ztrátou 2:19 skončila na čtvrté pozici za etapovým vítězem Versluisem (Man), druhým De Rooyem (Iveco) a třetím Italem Biasonem (Iveco). V konečném pořadí to pro naši posádku znamená šesté místo se ztrátou 1:16:10 na vítězného Nikolaeva ze stáje Kamaz a hattrick Kamazu.
Dakar 2013 letos končí. Jeli jsme ho se ctí, s velkým srdcem a s vůlí vítězit. Také jsme přitom zažívali svůj vlastní velký závod, překonávali sebe, techniku a překážky na cestách…
Slavnostní ceremoniál a poselství Dakaru 2013
Neděle 19. ledna: Santiago
Cesta na pódium: Plaza de la Ciudadanía, Avenue Libertador Bernardo O’Higgins, Santiago del Cile
Během závodu se toho hodně odehrálo. Každý účastník v něm zažíval svůj dakarský příběh. Některé z nich byly šťastné, jiné dokonce tragické, přesto následující byl pro tento ročník určitě výjimečný. Ze startu na trať vyjeli čtyři vozy, za jejichž volantem usedli bývalí vojáci, kteří utrpěli v Afghánistánu vážná zranění a museli podstoupit amputaci končetin. Jejich extrémní projekt, měl za cíl zapojit handicapované do nejtěžší rallye a zároveň potvrdit hlavní myšlenky Dakaru. A tou jsou fascinující schopnosti lidí a obrovská vůle překonávat všechny překážky.
Poděkokvání InstaForex Loprais Teamu patří všem novinářům a médím, která o nás během letošního závodění informovala a přinášela zprávy o našem putování a obrovském úsilí.
Poděkování patří rodinám, přátelům, fanouškům a partnerům, kteří dobrodružství sdíleli s námi a vyjadřili nám nejen důvěru, ale i tak velikou podporu!
Těšíme se se všemi na další adrenalinovou jízdu s Královnou 69 a našim týmem…